Araç Takip Cihazı Hakkında

Araçlarınızın konumları, hızları ve ne durumda olduğu gibi bilgileri araçtan                                                               alıp, nereden olursanız olun size bilgi veren sisteme araç takip sistemi, sistemin size verdiği bilgileri temin edip araç takip sunucularına aktaran cihaza da araç takip cihazı denir. Araç takip sistemini en fazla kullanan şirketler genellikle otobüs ve nakliye şirketleridir. Araç takip sisteminin kullanımı uzun yıllardan beri gitgide artıyor. Çünkü sistemi kullananlar; araçların mekanik sorunlarını sistem üzerinden tespit edebiliyor, rota takibi yapabiliyor ve böylece gereksiz kullanımların önüne geçebiliyor. Araç takip cihazını, araç takip sunucusunu, GPS uydularını ve kullanıcılara sunulan arayüzü içeren sistem, araç takip sistemidir.

Araç takip cihazı aracın ve cihazın modeline bağlı olarak ya aracın aküsüne monte edilir, ya da OBD2 portuna takılır ve gücünü bu cihazlardan sağlar. Araç takip cihazları GPS alıcılarına sahiptir. GPS alıcıları GPS uydularıyla iletişime geçer ve aracın konumunu tespit eder. Bu özellik, araç takip cihazının bilinen en temel özelliğidir. Daha gelişmiş araç takip cihazları, araçların birçok sensöründen bilgi alabilir ve aldıkları bilgileri araç takip sunucularına iletebilirler. Böylece araçta ne kadar yakıt kaldığını, belirlenen zaman aralıklarında ne kadar yaktığını, hangi hızla gittiğini ve motorun hangi devirde çalıştığına kadar daha bir çok şeyi araç takip cihazı sayesinde öğrenebilirsiniz. OBD2 portu, günümüzde bütün ağır vasıta araçlarda bulunan ve araçların motor bilgilerinin birçoğunu edinerek sorunların önüne geçilmesini amaçlayan bir porttur ve araç takip cihazı, sunuculara ilettiği bilgileri OBD2 portu sayesinde edinir.

Araç takip cihazları özel SIM kartlar kullanır ve elde ettiği verileri SIM kartlar sayesinde araç takip sunucularına iletir. Elde edilen veriler araç takip sunucularında toplanır. Kullanıcılar araçların yerlerini ve durumlarını takip etmek için araç takip sunucularına erişirler. Araç takip sunucularına erişmek isteyen kullanıcılar, ellerindeki bilgisayar, tablet veya cep telefonlarını kullanabilirler. Kullanıcılar daha fazla detay için bilgisayar ve tablet kullanır, sürekli erişim için ise akıllı telefon kullanılabilir.
Araç takip sistemlerinin kullanıcılara birçok faydası vardır. Araç takip sisteminin faydalarını okumak için tıklayın.

Buraya tıklayarak hemen bir araç takip cihazı edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir